GirneSigorta.comSıkça Sorulan Sorular

Araç Sigortası Yapıyormusunuz ?
Evet Araç Sigortası Yapıyoruz..

Türkiye'den Araç Getirirken mevcut sigortalarımız KKTC'de geçerlimi ?
Türkiye'den getirilen tüm araçlara Kıbrıs'ta sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Mevcut sigortalarınız Kıbrıs'ta geçerli değildir. Mevcut sigortalarınız ile araçlarınızın Liman'dan Kıbrıs'a girişine izin verilmeyecektir.

Türkiye'den araç getirirken nelere dikkat etmemiz gerekir ?
Aşağıdaki "Kıbrıs'a aracınız ile gelirken dikkat etmeniz gerekenler" adlı açıklamaları okumanızı tavsiye ederiz.

Araçlarımıza liman girişinde sigorta yaptırabiliyormuyuz ?
Evet aracınızın evraklarını yaparken limandaki ofislerden sigorta yaptırabilirsiniz, ancak bizim verdiğimiz ücretlerin yaklaşık iki katına sigorta yaptırmış olacaksınız. Bu yüzden KKTC'ye gelmeden bizden sigorta yaptırmış olmanız cebinize iki kat kazanç sağlayacaktır.

Kıbrıs’a Aracınız İle Gelirken dikkat etmeniz gerekenler;

  1. Kıbrıs’a aracınız ile sadece Taşucu limanından gidebilirsiniz. Alanya’dan sadece yolcu gemisi seferleri yapılmaktadır.
  2. Aracı ile Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen kişi yalnızca pasaportu ile çıkış yapabilir. Yanında yolcu olarak gidecek kişiler TC kimlikleri ile çıkış yapabilir.
  3. Aracı yalnızca ruhsatta ismi yazan kişi Türkiye’den çıkartabilir. Ruhsat sahibi 3. bir şahsa vekalet verebilir. Vekaleti alan kişi de pasaport ile çıkmak zorundadır.
  4. Eğer vekalet verilen kişi ruhsat sahibinin kardeşi veya ebeveyni değil ise araç en fazla 3 yaşında olmalıdır. Aksi halde çıkışına izin verilmeyecektir.
  5. Aracın ruhsatı şirket üstüne ise, tüm şirket ortaklarının vekaleti istenmektedir.
  6. Banka kredisi ödemesi devam eden araç sahipleri bankalarından “Yurt Dışına Çıkış Yapabilir” içeriği taşıyan bir mektup almalıdır.
  7. Araç sahipleri KKTC’ye girerken KKTC Trafik sigortası almak zorundadır. Bu sigortayı bizden alabilirsiniz.
  8. Araç sahibi KKTC’de öğrenci ise okuldan alacağı öğrenci belgesini yanında bulundurmak zorundadırlar. Öğrenci belgeleri alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir.
  9. Kıbrıs’a girişte KKTC gümrüğü tarafından araç şoförüne verilecek olan G – 104 adlı gümrük formu iyi saklayınız. Çünkü KKTC ‘den çıkarken bu formu ibraz etmek zorundasınız.
  10. Trafik adada sol şeritte olup, yerel veya uluslararası sürüş ehliyeti kullanılabilir.

D U Y U R U L A R